Karın germe

 

karin germe

Karın germe ameliyatı; karın bölgesindeki deri fazlalığı ile birlikte yağ dokusunun çıkartılması, karın ön duvarındaki gevşekliğin giderilmesi ameliyatıdır. Estetik karın germe ameliyatı için en uygun adaylar, karında diyet veya egzersizle giderilemeyen yağ fazlalıkları ve deri gevşekliği şikayeti olan kadın ve erkeklerdir.
Bu ameliyatta vücudun en büyük yağ depo bölgesi olan karın ve bel bölgesindeki yağlar kalıcı olarak alındığından tekrar eskisi kadar kilo almanız mümkün değildir.

Özellikle doğum sonrası karın derisinde sarkma ve çatlaklar, karın içi organları çevreleyen karın duvarı kaslarında gevşeme oluşmaktadır. Deride bir fazlalık yoksa liposuction yapılırken, deride fazlalığı olanlara karın germe ameliyatı uygulanır.

Ameliyata Uygun Olanlar
· Karın derisi iyice gevşemiş ve sarkıklık varsa
· Karında yağ ve deri fazlalığı varsa
· Karın kasları gevşeyip araları açılmışsa
· Karında önemli ölçüde çatlaklar varsa karın germe ameliyatı için iyi bir aday sayılabilirsiniz.

Ameliyat sırasında yapılan işlemler

Karın estetiği ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta mini abdominoplasti ve abdominoplasti olmak üzere iki yöntem uygulanır. Mini abdominoplasti çok az sarkmış karınlara, abdominoplasti ise karın duvarının ileri derecedeki deformasyonu olan kişilerde kullanılır.

İlk önce karın ve çevresindeki fazla yağlar Liposuction yöntemi ile alındıktan sonra her iki kasık arasından bir kesi ile girilerek zayıflamış olan karın kasları ve varsa göbek fıtığı tamir edilir. Gevşemiş kaslar ve kaslar üzerindeki karın duvarı zarlarına (fasia) toplayıcı dikişler konularak karın duvarı gerginleştirilir. Göbek aynı yerinde muhafaza edilmekle birlikte gerilen karın derisinden açılan yeni bir göbek deliğine dikilir. Fazla olan deri çıkartıldıktan sonra, deri gerilerek tabakalar halinde dikilir. Böylece gevşeklik giderilir.

Cilt altına birikebilecek sıvıları dışarı almak için bir dren yerleştirilir, genellikle bu dren 1. günde alınır. Tüm dikişler eriyen gizli dikişler olduğundan alınmalarına gerek kalmaz. Ameliyat sonrası özel bir korse uygulanır ve 3 hafta takılması istenir. Ameliyattan 2 gün sonra banyoya izin verilir ve iyileşmeyi hızlandırıcı özel kremler kullanılmaya başlanır. Ameliyattan sonraki ilk 10 gün kişilerden öne doğru eğilmeleri istenir. 10.gün kontrolünden sonra dik yürümeye başlamaları söylenir. İlk haftalarda görülen şişlikler ve morluklar normaldir ve zamanla azalmaya başlar . Ancak şişliklerin tümüyle geçmesi ve ameliyatın kesin sonucunu görebilmeniz için 1 ay beklemeniz gerekir.

Kısmi veya total olsun, abdominoplasti, karın kasları zayıflamış ve derisi gevşeyip sarkmış kişiler için mükemmel sonuç verir. Birçok vakada, eğer dengeli bir diyet ve düzenli bir egzersiz programı uygulanırsa sonuçlar kalıcıdır.
Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları, liposuction vb) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla (rahim, yumurtalık ameliyatları vb) beraber de yapılabilir.

MERAK EDİLEN KONULAR

Kimlere karın germe ameliyatı yapılır?
Diyet ve egzersize cevap vermeyen, hem karın derisi sarkıklığı olan hem de yağ fazlası olan kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydır. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Doğum yapmaya niyeti olan kişilerin bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemesinde yarar vardır.

Ameliyat hazırlıkları nelerdir?
Ameliyat olmayı düşünen kişi sigara kullanıyorsa, buna ameliyattan 3 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar ara vermelidir. Bu dönemde güneşte fazla kalınmamalı, eğer kullanılıyorsa E vitamini veya Aspirin kullanılmasına ara verilmelidir. Ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınılmalı, soğuk algınlığı ya da başka bir enfeksiyon geçirilmesi operasyonun ertelenmesine sebep olabilir.

Ameliyat sonrası neler yaşanmaktadır?
İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1gün sonra alınır. Ortalama 1 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç haftayı alabilir. İşinize 10 gün sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya deri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Karın germe ameliyatlarının riskleri nelerdir?
Her yıl yüzlerce abdominoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Vücut kontürü düzeltme konusunda da uzmanlaşmış bir plastik cerrah tarafından bu ameliyat yapıldığı takdirde sonuç genellikle tatmin edicidir. Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur ve önemli olan sizin abdominoplasti ile ilgili olanları anlamanızdır. Kişinin cerrahi işlemi kabul etmesinde ameliyatın risk ve faydalarının karşılaştırılması esastır. İyi ameliyat öncesi inceleme ve değerlendirme, uygun hastane şartlarında ve plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen bu ameliyatın enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonları nadirdir.

 

Doktor Takvimi

İletişim

  Yeşilbahçe Mh. Portakal Çiçeği Cd. 1460 Sk. Turunç Plaza İş Mrk. No:6/303 Muratpaşa / ANTALYA

  (0242) 312 6609

  (0505) 825 4320

  info@atillafesli.com

Beni Takip Edin

Facebook Sayfamı Beğendiniz mi?