Botox Zamanı

Yeni bir başlık ve yeni bir konu ile herkese merhaba😊 Bu yazım BOTOX yaptıranlar için değil , hayatında hiç BOTOX yaptırmamış ve yaptırmaktan da korkanlar için . Herhangi bir estetik müdahale düşündüğümüzde aklımıza hemen medyada görünen şişkin yüzler, donuk ifadeler, doğal olmayan maske gibi ve mimiksiz yüzler geliyor bunu inkar edemeyiz. Botox denilince de daha önce hiç botox yaptırmamış biri aynı korkuları yaşıyor maalesef. Bugün botox uygulamasının aslında ne olduğunu, nasıl sonuçlar verdiğini, avantajlarını ve risklerini anlatacağım detaylı olarak sizlere.

BOTOX NEDİR?

Botox ‘’Botulınum Toxin’’ kelimesinin kısaltılmış halidir ve bir çeşit protein maddesidir. En çok bilinen yanlışlardan biri ise botoxun yılan zehri olduğudur. Buradan tekrar söylemiş olalım ki botox kesinlikle yılan zehri değildir😊 Bu madde, ince çizgileri yok etmek için kullanılırken aynı zamanda da cildi parlatmak ve gençleştirmek için kullanılabilmektedir. Cilt altına yapılan enjeksiyonlarda cilt gençleştirme ve cildi sıkılaştırıp parlatma etkisi de vardır fakat biz mimik çizgilerini yok etmek için kas içine yapılan enjeksiyon yönteminden bahsedeceğiz.

KAS HAREKETİNİ DURDURUR

İşte en korktuğumuz şey. Kas hareketini ve mimikleri durduğunu öğrendiğimiz an ‘’Aman Allahııımmm mimiksiz bir yüz doğal görünmez!!‘’ diye düşünmeye başlayıp birden korku kaplıyor içimizi 😊 Lütfen sakin olun ve etrafınızda botox yaptıran ama sizin anlamadığınız bir sürü insan olduğundan emin olun😊 Bu noktada en önemli aşama iyi bir hekim seçimidir. Eğer koktuğunuz şeylerin başınıza gelmesini istemiyorsanız kesinlikle bu işlemi bir doktorun yapması gerektiğini unutmayın. Doğru noktalara doğru dozlar uygulandığında çizgisiz ve fresh bir görüntünüz olacaktır ve kesinlikle donuk ve ifadesiz bir yüzünüz olmayacaktır.

ALIN, KAŞ ARASI VE KAZAYAKLARI ÇİZGİLERİ

En yaygın olarak kullanılan bölgeler alın çizgileri, kaş çatma hareketini yaptığımızda oluşan derin çizgiler ve göz kenarlarımızdaki(kaz ayakları) çizgileridir. Tüm bu bölgelerde oluşan çizgilenmenin tek sebebi vardır, mimik hareketleri. Güneşe bakarken, gülerken, konuşurken, şaşırırken ve hatta ağlarken bile devamlı olarak farkında olmasak bile mimiklerimizi kullanırız. Kasların bu hareketiyle çizgilenmeler oluşur, zaman içerisinde iyice oturur ve derinleşir. Şuan da kaşlarınızı kaldırıp gözlerinizi kısarak çizgilerinize baktığınızı görür gibiyim 😉  Bu durumu tedavi etmenin yolu ise sebebi ortadan kaldırmaktır. Yani hareketi durdurmak😉 Hareketi durdurmanın tek yolu botox enjeksiyonudur. Bu madde kas içerisine verildiğinde kas hareketini durdurur ve dolayısıyla göz kenarlarındaki, kaş arasındaki ve alındaki çizgiler yok olur. 

DOĞRU DOZ, DOĞRU NOKTA, İŞİN UZMANI BİR HEKİM

Doğru doz ve doğru noktalar tam bu aşamada önemlidir. Kas içine ihtiyacınızdan düşük bir doz verilirse pek işe yaramaz veya kısa sürede etkisini kaybeder. İhtiyacınızdan fazla doz verilmesi de sakıncalıdır bu da çok sert bir ifadeye sebep olabilir. Uygulanan noktalar yanlış olduğunda ise kaşlarınız, göz kapaklarınız aşağıya doğru düşebilir. Aynı şekilde yanlış noktalara yapılan botox enjeksiyonu  şaşırma eylemini bile karşı tarafa veremediğimiz, donuk ve ifadesiz bir yüze sebep olabilir. Doğru noktalara ve doğru dozla yapılan botox ise inanın bana mükemmel, doğal, kırışıksız, parlak bir göz çevresi ve alına sahip olmanızı sağlar😉 Kendimden biliyorum 😊 Mesela kimse botox yaptırdığımı ben söylemeden anlamaz, ee kendilerine yaptıranlar ve işi bilenler hariç tabi : )

Doğru doz-doğru noktalara yapılan işlemlerden sonra, örneğin kaşlarınızı çatamayacaksınız. Çatık kaşlarla gezmeyelim zaten bizim gülmeye, korkmadan gülümsemeye ihtiyacımız var 😊 Kaşlarınız yukarı ve aşağı hareketine devam edecek onları kaldırabilmelisiniz, kaş hareketini durdurmak şaşkınlığınızı bile gösteremediğiniz donuk bir ifadeye sebep olur . Doğal görünüm bu noktada önemli bence😉 Göz altlarınız güldüğünüz zaman yine kırışsın, oralara genellikle pek dokunulmaz botox uygulamasında. Göz altları hareket etmeli ki doğal görünümü kaybetmeyelim. ’’Gözlerinin içi gülüyor’’ cümlesinde o hissi veren şey göz altındaki harekettir der sevgili doktorumuz ATİLLA FESLİ 😊 Ama göz kenarlarının kırışmasına ve hareket etmesine gerek yok mesela, bu yüzden kaz ayakları çizgileri yok ediliyor bu uygulama ile.

SADECE 10 DAKİKA

Evet yanlış okumadınız işlem süresi sadece 10 dakika sürüyor. İğne korkusu olanlar için iyi haber! Kıl kadar ince bir iğne ucu ile yapılıyor ve siz girişi bile hissetmiyorsunuz. Şeker hastalarının kendilerine yaptıkları iğneleri görmüşsünüzdür veya duymuşsunuzdur mutlaka. İşte botox da kullanılan iğne uçları onlardan çok çok daha ince. Sizin tek hissedeceğiniz şey ilacın yakma hissi. İnanın bana o da saniyelik bir yanma diyebilirim .

ETKİ SÜRESİ

Botoxunuzu yaptırdığınız anda aynı gün etkisini görmeyeceksiniz maalesef. Çünkü bu uygulamanın 10 günlük bir oturma süresi var. İşlem yapıldıktan sonra ilk 3 gün hiçbir değişiklik beklemiyoruz. 3.gün etki yavaş yavaş başlıyor, yani yavaş yavaş kaşlarınızı çatmanız azalıyor ve göz kenarlarınızdaki çizgilerin yavaş yavaş silikleştiğini görüyorsunuz.10 gün dolduğunda ise parlak, dinç, fresh, çizgisiz bir alın ve göz kenarları 😊 Şaşırabildiğiniz belli oluyor ve asla donuk ve ifadesiz değilsiniz.

 BONUS : Botox uygulamasından sonra kaşlarınız da çok fazla olmasa da minnak bir miktar kalkıyor😉 

Botoxun etkisinin kalıcılık süresi ise 6 aydır.4.ayda yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlar ve 6 ay dolduğunda tamamen kaybolur. Botoxun etkisi geçtiğinde kesinlikle daha kötü olmaz sadece çizgileriniz eski haline geri döner. Fakat çizgisiz ve parlak bir yüze gözümüz alıştığı için ve eski halimizi unuttuğumuz için bazen daha kötü olmuş gibi bir his yaşayabiliyoruz 😉 

BONUS : 6 ayda bir düzenli yapılan seri uygulamalar sonrasında etki süresi uzayabilir ve ihtiyacınız zamanla yılda 1’e bile düşebilir😉

Kafanıza takılan başka sorular da varsa mesaj veya yorum olarak bırakabilirsiniz. İnstagram hesabımda sizin için bir botox videosu da bıraktım  ne kadar rahat olduğumu görmeniz için😊 Yeni konularda, güzelliğe doğru yeni bir adım atarken görüşmek üzere 😊

GÜZEL VE MUTLU GÜNLER ..

ÖZLEM DERBENT

İNSTAGRAM : @ozlemderbentofficial

Formu Doldurun
Sizi Arayalım

Randevu Almak Çok Kolay