Anestezi(Narkoz) Korkularımız

Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm, çok fazla soru ve talep aldığım bir konuydu ”anestezi korkuları”. Biliyorum ki birçoğumuz bu konuda oldukça tedirgin. Hele ki söz konusu estetik ameliyatlar olunca bu tedirginliğimiz biraz daha artıyor. Bende anestezi mezunu ve 10 yıldır bu mesleği estetik cerrahi ile harmanlamış biri olarak, bu konuyla ilgili tedirginliklerinizi biraz olsun azaltmak istedim. 

Öncelikli olarak şunu söylemeliyim ki siz ameliyat olmaya karar verdiğinizde, ameliyatınızı yapacak olan cerrah ve sizi uyutacak olan anestezi hekimi birlikte hareket ederek sizin anestezi alımına ve ameliyata uygunluğunuza birlikte karar verirler ve inanın hiç bir cerrah veya anestezi hekimi hayatınızı riske atacak bir ameliyat yapmak istemez. Bana bu konuda inanabilirsiniz:)

 Peki bu karar nasıl veriliyor? Ameliyat olmadan önce size birileri tarafından(hemşire, anestezi teknisyenleri, cerrahınız, anestezi hekiminiz veya sağlık danışmanınız) birçok farklı konuda sorular sorulur.Aslında işin en önemli aşaması budur ve sizin bu sorulara kesinlikle doğru ve eksiksiz cevap vermiş olmanız gerekir.Çünkü aldığımız cevaplara göre size yapılması gereken tetkikleri belirleriz ve riskleri planlarız. Size bununla ilgili küçük bir örnek vermek istiyorum. Diyelim ki size ”kullandığınız herhangi bir ilaç var mı?” gibi bir soru yöneltildi ve siz A ilacını kullandığınız halde bunu unuttunuz veya size göre önemsiz bir ilaç olduğunu düşünerek söylemediniz. Fakat ameliyat esnasında veya anestezi sırasında kullandığımız size yapılacak B ilacı ile sizin kullandığınız A ilacı etkileşime girerek hayati bulgularınızda istemediğimiz etkiler meydana getirdi. İşte hekiminize vereceğiniz eksiksiz ve doğru bilginin önemine ufak bir örnekti bu sadece. Çok küçük bir örnek de geçirdiğiniz hastalıklar ile ilgili. Herhangi bir hastalığınız varsa veya daha önce tedavi görüp iyileşmiş olsanız dahi bunu da atlamadan hekiminize söylemelisiniz ki anestezi almanızda veya ameliyat olmanızda herhangi bir risk olup olmadığı doğru bir şekilde tespit edilebilsin. Anlatabileceğim en yalın haliyle anlattım bu sorgulamanın ve sorulan soruların önemini sanıyorum:) 

Sizin verdiğiniz cevaplara göre de kan tahlilleriniz yapılır, eğer gerekiyorsa kalp grafileri, akciğer grafileri veya farklı branşların uzmanlarına muayene olmanız bile istenebilir. Tüm bu sonuçlar toplanarak anestezi alımına uygun olup olmadığınıza karar verilir.

Şunu da belirtmem gerekiyor ki, tüm tetkikler ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra ameliyat olmaya veya anestezi almaya uygun olmadığından dolayı, gerekçeleri belirterek tedaviye yönlendirdiğimiz ve ameliyatını ertelediğimiz birçok hastamız oluyor. Eğer değerlendirmeler sonucunda ameliyata engel bir durum yoksa ameliyat sürecimizi başlatmış oluyoruz.

Peki yine de hiç risk yok mu?

Tabii ki var. Fakat bununla ilgili en çok verdiğimiz örneklerden birini sizinle paylaşacağım. Evinizden çıktınız ve yürüyerek markete gidiyorsunuz. Markete giderken yolda bir apartmanın tepesinden başınıza birşey düşmeyeceğinin veya hızla gelen bir aracın şoförünün direksiyon hakimiyetini kaybedip size çarpmayacağının bir garantisi var mı? Yok. Ve sizin böyle bir durum için alabileceğiniz pek fazla bir tedbir de yok. Fakat buna rağmen biz ameliyatlara(en risksiz diye düşünülen, en basit denilen işlemlerde  bile)olası bir acil duruma karşı en kötü senaryolar planlayarak, malzeme, ilaç, cihaz ve ekipman olarak hazırlanmış bir şekilde gireriz. İnanın siz markete gitmek için yolda yürürken başınıza gelebilecek kötü senaryolar için bu kadar tedbirli olamayabilirsiniz:)) 

Siz yapacağınız araştırmalar sonucunda uzmanlığına ve güvenilirliğine en çok inandığınız ve konuştuğunuz zaman kendinizi en rahat hissettiğiniz doğru hekiminizi bulduktan sonra, cerrahınızın ve anestezi hekimlerinizin sizin hayatınızı riske atacak bir operasyon yapmayacağından emin olabilirsiniz.

Anestezi korkuları ile ilgili yazılacak çok fazla şey var, bunlardan bir diğeri de medyaya yansıyan korkutucu ve birçoğu asılsız anestezi haberleri mesela. Fakat sizden de gelecek sorularla birlikte ilerleyen zamanlarda bu konuya kaldığımız yerden tekrar devam edeceğiz:)

Siz de sormak istediklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Ne diyoruz ”Güzellik, kendin olmaya karar verdiğin zaman başlar.” 😊

GÜZEL VE MUTLU GÜNLER..

ÖZLEM DERBENT

Formu Doldurun
Sizi Arayalım

Randevu Almak Çok Kolay