Yağ Aldırma – Liposuction Ameliyatı

Yağ Aldırma-Liposuction Ameliyatı

Yağ aldırma – lipocution ameliyatı öncesinde yağ hücrelerinin nasıl oluştuğuna bakalım. Gelişim döneminde, vücudunuzdaki yağ hücre depoları genetik özelliğinize göre oluşur. Erişkinlerdeki yağ hücre sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz. Her bireyin yağ hücre depose farklıdır. Bu nedenle kilo alan bölge kişiden kişiye farklılık gösterir. Vücudumuzun en yüksek yağ hücre deposu karın ve bel bölgesindedir. Kilo alıp verme sırasında yağ hücrelerinin sayısı değişmez ancak hacim olarak şişerler. Bu da kilo artışı ile sonuçlanır.

Yağ aldırma – Liposuction ameliyatı, vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel kanül ve vakum yöntemiyle vücuttan alınması ameliyatıdır. Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Kontur düzeltme ameliyatıdır. Genel olarak fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız bunun için uygun beslenme, spor ve düzenli bir yaşam tarzı gerekir. Ancak bunlar yağ dağılımınızı değiştirmez. Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir.

Basen ya da göbek bölgenizdeki yağlanmadan kurtulmak için kilo verdiğinizde yüzünüz çok zayıflıyor ve kötü görünüyorsa siz yüzünüz için ideal kilodayken vücudunuzu şekillendirme işlemi için liposuction çok başarılı bir ameliyattır.

yag alma liposuction2

Yağ aldırma – Liposuction ameliyatı ile derin katlardaki fazla inatçı yağlar alınmakla birlikte, son 10 yıl içinde geliştirilen yüzeysel liposuction yada liposculpture adı verilen yöntemle kontur düzensizliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir. Liposculpture tekniği ayrıca deri sarkıklıklarının giderilmesi ve inatçı selülitlerin yok edilmesinde kesin sonuç veren bir yöntem haline gelmiştir.

Ameliyat, hastane koşullarında ameliyathanede ve anestezi uzmanının gözetiminde yapılır. Liposuction bölgelerin durumuna göre 1-5 saat arasında sürer. Ameliyatın genişliğine bağlı olarak aynı gün veya 24 saat sonra hastaneden çıkmak mümkündür. Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı oldukça azdır ve ilaçlarla giderilebilir.

Ameliyat sonunda vakum uygulanmış alanlara özel korse uygulanır. Hasta korse giymeye 5-6 hafta devam eder. Liposuction estetik bir ameliyattır. Mutlaka Plastik ve Estetik Cerrahlara başvurulmalıdır.

Günümüzde; çene altı, yanaklar, boyun, kol üst iç yanı, memeler, göğüs, karın, bel kalça, uyluk, diz iç yanı, bacak arkası gibi vücudun birçok alanındaki yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hale gelmiştir. Ayrıca diğer vücut kontur düzeltme ameliyatlarında (karın germe, meme küçültme gibi) tamamlayıcı işlem olarak kullanılmaktadır.

MERAK EDİLEN KONULAR

Yağ alınan bölgelerde tekrar yağ oluşur mu? 
İnsan doğuştan yağ hücresi sabit sayıda doğar. Kilo aldığımız zaman yağ hücrelerinin sayısı artmaz ancak hücre yapıları büyür. Örneğin basen bölgesinde 1000 adet yağ hücresiyle doğan insan liposuction ameliyatında bu hücrelerin yaklaşık 700-800 adedi vakumla emilir. Geriye kalan 200 hücre kilo alsanız da aynı yeterlilikte büyüyemez böylece ameliyat edilen bölgelerden kilo alması söz konusu olamaz. 

Çok kilolu insanlarda liposuction zayıflatıcı bir unsur mudur? 
Kesinlikle hayır. Bu ameliyatlar vücudun konturlarına şekil vermek amacıyla yapılır. Örneğin 70 kg bir bayan bu ameliyattan 60 kg olarak çıkması mümkün değildir. 

En fazla ne kadar yağ alınır? 
8000 cc yağ alınabilir. Bu kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgenin sayısına bağlı olarak değişir. Her hastadan bu oranda yağ alınacak diye bir kural yoktur. 

Ameliyat izi olur mu? 
Liposuction ameliyatını vücudun saklanabilir bölgelerinden yarım cm’lik küçük izlerle gerçekleştirmek mümkündür. Zaman içerisinde bu küçük izler çok belirsiz bir hale gelirler. 

İstenilen her bölgeden yağ alınabilir mi? 
Vücutta yağ depolanabilecek yüz,gıdı,kol,bilek dahil her bölgeden alınabilir. 

Ameliyat sonrası korse ne kadar süreyle giyilir? Sonrasında neler yapmak gerekir? 
3-4 hafta süreyle baskılı bandaj veya korse giyilir.

Yağ hücrelerinin damarları tıkaması( emboli) riski nedir? 
Bu risk jinekoloji ve ortopedi ameliyatlarında görülme sıklığından çok daha azdır. Son yıllarda liposuction ameliyatı esnasında ve sonrasında yapılan sıvı destek tedavilerinin gelişmesiyle bu komplikasyon riskiyle hiç karşılaşmıyoruz. Ancak operasyonu bir kilo verdirme yöntemi olarak kullanır ve 10-15 litre yağ alınırsa risk artmaktadır ki bu son derece hatalı bir yöntemdir ve yapılmamalıdır. 

Bu ameliyatın sonuçlarını ne zaman görmeye başlarız? 
Erken dönemde ameliyatın 3. haftası yani korse çıktıktan hemen sonra görülen sonuçlardır. 6. aya kadar iyileşme pozitif yönde devam edecektir. 

Ameliyatta hangi anestezi tipi uygulanır? 
Anestezi seçimi genellikle hastadaki yağ oranının fazlalığı ve yaygınlığı ayrıca hastanın kendi seçimiyle yakından ilgilidir. Eğer hasta istediği takdirde ve yağlanma bölgeleri az ise lokal anesteziyle gerçekleştirilebilir.

Ameliyat sonrası görülen dalgalanmalar ve düzensizlikler nasıl önlenebilir? 
Öncelikle bu durum ameliyatı yapan hekimin tecrübesiyle çok yakından ilgilidir. İkincisi ameliyatta kullanılan kanüllerin seçimiyle bu komplikasyonları engellemek mümkündür. Biz özellikle birden fazla kanül seçeneği ile (liposhaping yöntemiyle) dokuların daha az travmazite edilmesi ve çapraz tünelleme tekniğini gerçekleştirdiğimiz için bu sorunlarla karşılaşmıyoruz.

Formu Doldurun
Sizi Arayalım

Randevu Almak Çok Kolay