Antalya Jinekomasti Ameliyatı

Antalya Jinekomasti-Erkeklerde Meme Estetiği

Erkekte meme estetiği – jinekomasti; erkeklerde, meme bölgesinde kadın tipinde büyüme oluşması durumudur. Bu durum bazen hormonal değişikliklerden kaynaklanırken bazen de bilinmeyen sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Jinekomasti ameliyatı, meme dokusunun fazla olduğu durumlarda kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Jinekomasti Türleri

Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkabilir. Üç ana tipi vardır:

Glandüler, yağlı-glandüler, basit yağlı. Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu, yağlı tipte ise yağ dokusu hücreleri oluşturur. Glandüler tipte liposuction (yağ emilmesi) ve cerrahi eksizyon birlikte uygulanır. Kitle sadece yağ dokusundan oluşuyorsa, sadece liposuction uygulanabilir. Kitlenin aşırı büyüme yaptığı ve memede sarkmaya neden olduğu durumlarda ise kitle ile birlikte deri fazlalığının da çıkarılması gerekebilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık 13-15 yaşlarındaki veya daha büyük erkeklerde görülmektedir. Erkek çocukların %90’ ında bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Erkeklerde meme büyümesine yol açan diğer durumların da incelenmesi gerekir.

Bunlar arasında hepatit, siroz, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, bazı organların kanseri, tiroid bezi hastalıkları, testis hastalıkları, eroin veya benzeri uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için steroid kullanımı, bazı ilaçların kullanımı gibi sebepler sayılabilir. Ameliyat öncesinde kitlenin ultrason ile incelenmesinde yarar vardır. Böylece kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı ortaya konabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkekte meme estetiği – jinekomasti ameliyatında genellikle meme başının etrafından yarım daire şeklinde kesi yapılarak kitleye ulaşılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Liposuction yapılacak ise koltuk altına yakın bir ya da iki adet 0.5 cm kadar kesi yapılır. Buradan vakuma bağlı liposuction kanülleri ile kitle emilerek çıkartılır. Bu durumda çok az ya da hiç iz kalmayacaktır.

Ameliyat sonrasında pansuman üzerine baskı amacıyla hemen korse takılır. Korse en az 3 hafta, tercihen 4 hafta takılmalıdır. Liposuction yapıldıysa oluşacak şişlikler ortalama 4 hafta içinde iyileşecektir. Meme derisi göğüs duvarına yapışacaktır. Eriyen gizli dikişler kullanıldığından dikiş alınmasına gerek kalmaz. Ameliyat sonrası kişiler 3-4 gün içinde normal faaliyetlerine dönebilir.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı genellikle başarılı sonuçlar verir ve hastaların memnuniyeti yüksektir. Ancak, ameliyat sonrası bazı komplikasyonlar da ortaya çıkabilir. Bu nedenle, ameliyat öncesinde doktorla risklerin ve olası yan etkilerin konuşulması önemlidir.

Jinekomasti Ameliyatı (Erkeklerde Meme Estetiği) Sonrası İyileşme Süreci

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak genellikle ameliyat sonrası ilk birkaç gün ağrı, şişlik ve morluklar görülebilir. Bu semptomlar genellikle 1-2 hafta içinde azalır.

Erkeklerde meme estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlar;

İlk birkaç gün, yara yerlerinin temizliği ve pansumanı önemlidir.

Ayrıca, ağır kaldırma ve zorlayıcı aktivitelerden kaçınılması gerekmektedir. İlk hafta sonrası, hafif egzersizler yapılabilir ancak aşırı zorlayıcı olmamalıdır. Yaklaşık 2 hafta sonra, normal aktivitelere dönülebilir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar arasında enfeksiyon, kanama, yara iyileşmesi sorunları ve anesteziye bağlı problemler sayılabilir. Ancak, bu komplikasyonlar nadir görülür.

Erkeklerde meme estetiği sonrası, hastaların birkaç ay boyunca meme bölgesinde hafif şişlik olabilir. Ancak, zamanla bu şişlikler azalır ve sonuçlar daha net hale gelir.

Ameliyat sonrası kontrollere düzenli şekilde gidilmelidir. Ameliyattan bir hafta sonra yara yerleri kontrol edilir ve varsa dikişler alınır. Daha sonra, belirli aralıklarla kontroller yapılır ve sonuçlar takip edilir.

Sonuç olarak jinekomasti tedavisi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterse de genellikle kısa sürede tamamlanır. Ameliyat sonrası dönemde, doktorun önerilerini takip etmek önemlidir.

Jinekomasti Ameliyatı Antalya Fiyatları 2023

Jinekomasti ameliyatı fiyatları; hastanın ihtiyaçları, talepleri ve ameliyatın zorluğu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Jinekomasti ameliyatı fiyatı ve işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Formu Doldurun
Sizi Arayalım

Randevu Almak Çok Kolay