Çene ve Yanak Estetiği

Çene ve Yanak Estetiği Ameliyatı nedir?

Yüzde bölgesinde alın,burun, çene ve elmacık kemikleri birbirleriyle uyum içerisinde ve çıkıntılı bir sekilde yer almaktadır. Elmacık kemiginin bulundugu yüz bölgesi dogustan, yaslanmaya baglı olarak veya asırı kilo verme neticesinde çökük görünebilir. Bu yorgun , bakımsız ve yaslı görünüm doku enjeksiyonlarıyla düzeltilecegi gibi sentetik yüz implantlarıyla da dogru oranlara getirilebilir. Böylelikle daha çekici, daha genç ve daha alımlı bir yüz elde edilmis olur. Bu ameliyatlarda görünen bir iz söz konusu degildir. 40-50 dakikalik bir operasyondur. 

cene ve yanak
  
Yüz Şeklinin Değiştirilmesi – Yanak Yağının Alınması 

Estetik ve güzel olarak kabul edilen yüz sekli; çeneye dogru daralan üçgenimsi yapıda, köseli, uzun ve zayıf görünümlü yüz sekildir. Bazı kısılerın yüz yapıları ise daha tombul ve yuvarlak görünümdedir. Bu tür genis görünümlü yüz yapısına sahip olan kisilerin yanak bölgesindeki yag yastıkçıkları çıkarılarak daha zayıf ve dolayısı ile daha uzun ve çekici bir yüz sekline sahip olmaları saglanır. Bu operasyon 30 dakikalık bir operasyondur ve lokal anestezi altında yapılır. Kesi yeri agız içerisinde oldugu için yüzde hiçbir iz kalmaz. 1-2 gün içerisinde ise dönülebilir. Eger gerekli ise, çekici bir yüz yapısı için aynı zamanda çene protezi de konulabilir. 
  
Çene Estetiği

Estetik cerrahide bir operasyon planı yapilirken ilk önce normal görünümün ne oldugunun bilinmesi sarttır. Çeneye yönelik islemlerde de en basta, çenenin büyük/küçük,geride/çekik olup olmadıgı tespit edilmelidir. Anlasılması açısından basit bir yöntem olarak; Dudaklardan geçen hayalı bir düsey çizginin erkeklerde çene ucundan da geçmesi gerekirken, bayanlarda çene ucu, bu çizginin 2-3 mm gerisinde yer almalıdır. Ayrıca yüz uzunlugu ile ilgili ölçümlerin yapılması da çenenin uzun yada kısa olup olmadıgının tespitinde faydalıdır. Yüz bölgesi yatay düzlemde üç bölgeye ayrılır; saç çizgisi ile kas, kas ile burun ucu ve burun ucu ile çene ucu arası. Burun ucu-çene ucu arası mesafe de 3’e ayrılır; burun ucu ile üst dudak arası 1/3, alt dudak ile çene ucu arası da bu mesafenin 2/3’ü kadar olmalıdır.Ayrıca çene ile boyun arasındaki açı da 90 derece civarında olmalıdır. Bir diger tespit edilmesi gereken sey alt çene ile üst çene arasindaki iliski ve dislerin temas durumudur. Tüm çaba, bu oranları yeniden tesis etmektedir. Bu amaçla ne yapılacagına karar vermek, sonucu etkileyecek en önemli parametredir ve estetik cerrahin estetik vizyonu ile birebir iliskilidir. 
  
Çene Estettiğinde İz Kalır mı ?  
  
Çene estetiginde, cerrahi müdahaleler genel olarak agız içinden yapıldıgı için görünen bölgelerde iz kalmaz. Küçük çeneleri büyütmek için sentetik materyaller kullanılabilecegi gibi hastanın kendi dokuları kullanılarak da bu islem yapilabilir. Büyük ve/veya çikik çenelerde ise kemiğe yönelik islemler şarttır.

 
 

Formu Doldurun
Sizi Arayalım

Randevu Almak Çok Kolay