Estetik İçin Bütçe Planlaması

Selamlaarrr herkese 😊 Çok sorulan ve çok merak edilen yeni bir konuda birlikteyiz tekrar. Estetik operasyonlar ve işlemlerin bütçesel tarafından bahsedeceğim bugün sizlere. Böyle bir işe kalkıştığınızda karşılaşabileceğiniz ekstra maliyetler nelerdir ve nasıl bir bütçe ayırmalısınız bunları detaylı olarak paylaşmaya geldim😊 Bu yazımı okuduğunuzda çok daha rahat ve doğru bir planlama yapabilir ve sizi zor durumda bırakabilecek sürprizlere karşı da hazırlıklı olabilirsiniz böylece.

Bildiğiniz gibi günümüzde estetik işlemler eskiye oranla artık daha ulaşılabilir hale geldi. Şööyle bir yıllar öncesine dönüp baktığımızda toplumda bu kadar yaygın olmadığı için sadece çok ünlü birkaç kişinin estetik müdahaleler yaptırabildiğini hatırlarsınız mutlaka. Yaygın olmadığı için tabi maliyetler de çok çok yüksek ve ulaşılmazdı o yıllarda. Ne mutlu ki o günler geride kaldı 🙂 Günümüzde bu konuda cinsiyet ayrımı olmaksızın toplumsal tabularımızı biraz daha yıkabildiğimiz için artık çok daha ulaşılabilir ve yaptırılabilir hale geldi bu tür işlemler. Artık etrafınızda sıkça botox yaptıran, yağ aldıran veya başka işlemler yaptıranları görebiliyorsunuz. Talep artınca rekabette arttı tabi ve dolayısıyla fiyat skalaları da genişlemiş oldu. Artık telefonla bile birçok yerden fiyat bilgisi alabilir ve karşılaştırma yapabilir haldeyiz. 

Ameliyatsız İşlemler

Öncelikle ameliyatsız medikal estetik işlemlerinden bahsedeceğim. Dolgu, botox, mezoterapi, cilt yenileme ve gençleştirme yöntemleri gibi ameliyatsız yapılan uygulamalar malzeme bağımlı işlemlerdir. Yani hekimler dışarıdan alınan ürünlerle bu işlemlerin uygulamalarını yaparlar. Eskisi kadar ulaşılmaz olmasa da belli bir bütçeyi, belli aralıklarla gözden çıkarmak gerekir bu işlemlerle. Çünkü bu tür ameliyatsız işlemler bir defa yapılan ve bir daha gerek kalmayacak kalıcı çözümler değildir. Yapılan işleme göre belli dönemlerde etkileri biter ve isteğinize göre tekrar yaptırmanız gerekir. Örnek verelim:) Botox işleminin etki süresi en fazla 6 ay olduğu gibi aynı şekilde dolgu uygulamalarının da belli etki süreleri vardır. Dolguların 3 aylık, 6aylık, 1-1,5 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık gibi kalıcılık süreleri değişebilir. Tam bu noktada fiyatlar kullanılan malzemenin markasına ve size kullanılacak adet miktarına göre değişiklik gösterir. Piyasayı tanıyan ve ortalama fiyatlara yıllardır hakim olan biri olarak ameliyatsız işlemlerin bazı durumlarda ameliyat fiyatlarından bile yüksek olabildiğini söyleyebilirim sizlere. Bunun tek sebebi ise malzeme yani maliyet fiyatlarının yüksekliği ve döviz ile alınıyor olmasıdır. Bu işlemlerde size verilen fiyatlar eğer seanslı bir işlem değilse genellikle tek uygulama başına fiyatlardır.

Estetik Cerrahi Ameliyatları

Estetik cerrahi ameliyatlarına gelirsek eğer bu tür ameliyatlar için ödediğiniz ameliyat ücretinin dışında ekstra maliyetler çıkabileceğini söylemeliyim ki buna hazırlıklı olun. Siz ameliyat ücretlerini araştırırken çoğunlukla duyacağınız rakamlar sadece yaptıracağınız ameliyat ve o ameliyatın kontrollerini kapsayabilir. Bu yüzden araştırma yaparken hastanede gecelik yatış sayısı veya hastane dahil mi değil mi diye mutlaka sormanızı öneririm. Yani bir ameliyatın paket fiyatında o pakete nelerin dahil olduğunu bilmenizde büyük fayda var. Genellikle bizim de yaptığımız gibi rutin ameliyat öncesi kan tetkikleri ve 1 gece hastane yatışı dahil fiyat verilir. Çünkü fiyatlar belirlenirken sadece planlanan işlem için ameliyathane kullanım masrafı, yatış süresi ve kullanılacak malzeme masrafı göz önünde bulundurulur ve bunların maliyetleri hesaplanır. Fakat burada önemli bir ayrıntı vardır ki ‘’rutin’’ diye tabir edilenin dışında eğer şüphelenilen herhangi bir sağlık sorununuz olursa,ameliyat öncesinde ekstra kan tetkikleri veya başka uzman hekimlerden muayene olmanız istenebilir. Bunların ücretleri sizden talep edilecektir. 

Bir diğer konu ise ameliyat sonrası kullanmanız gereken korseler. Eğer ameliyat sonrası korse kullanmanız gerekirse korse ücreti de fiyata dahil olmayabilir. Bu durum hekime ve hastaneye göre değişiklik gösterir.

Yaşanabilecek Komplikasyon Durumları

Farkında olunması gereken en önemli şeylerden biri ise, çok basit bir işlem de olsa, estetik için de olsa genel anestezi alınacağı ve ameliyat olacağınız gerçeğidir Ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonlar ve risklerin çok düşük bir ihtimal de olsa var olduğudur. Örneğin düşük bir ihtimal dahilinde olsa bile ameliyat sırasında kan takılması gerektiğini varsayalım. Bu gibi ekstra durumların ameliyat paket fiyatlarına dahil olamayabileceğini, takılan kan ürünün ekstra ödeme olarak karşınıza çıkabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Ameliyat sonrasında yaşanabilecek doku kaynaklı problemler de olabiliyor. Örneğin dikiş izi iyileşmesi gibi. Kimimizin doku iyileşmesi çok iyi ve sorunsuzken, kimimizin yaraları geç iyileşir veya dikiş izlerimizde kabarıklık, genişleme gibi sorunlar olabilir. Bu tür komplikasyonların ihtimal yüzdesi çok düşüktür ancak aklınızın bir köşesinde bulunmasında fayda olacaktır 🙂 Ameliyat sonrası tekrarlanması gereken işlemler için hekiminiz sizden ücret talep etmese bile çıkabilecek hastane ücreti ve maliyetleri ödemeniz istenebilir.

SAĞLIK SİGORTALARI GEÇERLİ Mİ?

Sıkça sorulan bir başka soru 😊 Eğer hekiminiz bir hastaneye bağlı çalışmıyorsa ve tamamen özel kliniğinde hizmet veriyorsa hiçbir sağlık sigortası yapılan işlemleri karşılamıyor maalesef. Sorunuzu duyar gibiyim, evet özel sigortalar da karşılamıyor 😊 Devlet hastanelerinde ise, sağlık durumunu etkileyen ve mecburi olarak görünen bazı ameliyatların belli bir kısmını sigorta karşılayabiliyor. Ama genel olarak estetik cerrahi ameliyatları ve işlemlerini sağlık sigortaları ödemiyor.

Umarım bu konu kafanızdaki bazı soru işaretlerini gidermeme yardımcı olmuştur. Ve bu yazımı okuduysanız şuan çok daha farkında ve bilinçli olarak bütçe planlamanızı yapabilir ve beklenmedik sürprizlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz diye umuyorum😊

Küçük dokunuşlar büyük farklılıklar yaratır fakat en büyük fark içinizdeki mutluluktur😊Aklınıza takılanları sormayı ve beni takip etmeyi ihmal etmeyin 😉

GÜZEL VE MUTLU GÜNLER ..

ÖZLEM DERBENT

İNSTAGRAM : @ozlemderbentofficial

Formu Doldurun
Sizi Arayalım

Randevu Almak Çok Kolay