Estetik Beklentiler

Herkese çok mutlu bir hafta dileyerek başlıyorum bu yazıma😊 Bu kez bir ameliyattan veya bir işlemden bahsetmeyeceğim sizlere. Son zamanlarda sıklıkla rastladığım ve bence bir problem haline dönüşmeye başlayan estetik beklentilerden söz etmek istiyorum. Bir estetik cerrahın kapısını neden çalarız ve bizi mutlu edecek şey aslında nedir? Bu soruların cevaplarını verip bunu kabul etme sürecimizden bahsedelim biraz.

Hepimiz elimizde bir saç modeli fotoğrafı ile kuaföre gitmişizdir değil mi 🙂 Aranızda kuaförler varsa biliyorum ki bu en istemedikleri şeydir 🙂 Saç telinin kalınlığı-inceliği, dolgunluğu vs. sonucu etkiler ve bazen kuaförümüzden ‘’bu sana olmaz’’ cümlesini duyarız. Ben de bunun gibi fotoğraflarla karşılaşıyorum zaman zaman. Bir başkasının yüzünün fotoğrafını gönderip ‘’buna benzemek istiyorum’’ diyenler oluyor. Bu bakış açısını yıkmak ve bu tür beklentileri ortadan kaldırmak için yazma ihtiyacı hissettim bu kez.

Son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle yüzlerce altın orana sahip yüzler, simetrik fizikler, orantılı burunlar, kusursuz yüz ve vücut hatları görüyoruz. Kalıplaşmış bir güzellik algısı oluşmaya başladığından beri bu kalıbın peşinde koşanlar genellikle mutsuz olmaya başlıyor. Öncelikle şunu kabul etmekle başlamalıyız işe, hayal kırıklığına uğratmak istemem ama sosyal medyada gördüğünüz fotoğrafların birçoğu hatta tamamına yakını photoshoplu arkadaşlar 😊 Kusursuz ve tamamı simetrik yüz ve vücut yoktur bundan emin olabilirsiniz. Doğamız gereği vücudumuzda asimetriler vardır. Bu asimetriler ve oranları kişiye göre değişiklik gösterir sadece. Asimetri demişken vücut asimetrilerinden bahsedip örneklendirelim. Örneğin her iki meme birbirinin milimetrik olarak aynısı olamayabiliyor. Ve ya her iki göz içinde aynı şeyi söylemek mümkün. Kimimizde bu asimetri oranı çok küçük ve yalnızca dikkatle bakıldığında fark edilirken, kimimiz de ise daha büyük oran farkı olabilir. Bir estetik cerrahtan bu konuda beklenebilecek tek şeyin bu bariz farkı en aza indirmeye ve dikkat çekmeyecek derecede simetri sağlamaya çalışması olduğunu kabul etmek gerekir ki sonunda mutsuz olmayalım. 

Bir başka önemli detay ise estetik müdahale yaptıracağımız zaman en büyük yanılgımız bambaşka biri olarak çıkacağımızı düşünmektir. Ve böyle düşünerek yaptırdığımız her işlemin sonucu ne kadar iyi, güzel ve başarılı olursa olsun bizi tatmin etmeyecek ve mutsuz edecektir. Her dokunun, her yüz şeklinin, her vücudun birbirinden farklı olduğunu kabul etmeli, bir başkasında gördüğümüz sonucun birebir aynısını beklemek yerine bize uygun olan ve bizim elde edeceğimiz sonucu çok dikkatle analiz edip kabul etmeliyiz. Her şeyi örneklendiriyorum ben genelde artık biliyorsunuz 🙂 Buna da bir örnek vererek açıklamak gerekirse, arkadaşınızda gördüğünüz burun şeklinin aynısı size yapılamayabilir ve hatta birebir aynısı yapılamaz. Çünkü arkadaşının çene yapısı, elmacık kemiklerinin çıkıklığı, göz küreleri sizinkiyle aynı olmayacağı için onda güzel görünen burun şekli sizin için uygun olmayabilir. Ve ya sizin burnunuzun kemik ve kıkırdak yapısıyla bir başkasının ki aynı olmayacağı için yine birebir aynı şekli sağlamak mümkün olmayabilir.

Etrafımızda gördüğümüz kalıplaşmış güzellik algısı olan dolgun dudaklar, üçgen bir yüz şekli, çıkık elmacık kemikleri… Evet, bunlar tabi ki sağlanabilir fakat unutulmamalıdır ki her uygulama kişinin yüz şekline ve hatlarına uygun olarak yapılmalıdır ve beklentiniz bu yönde olmalıdır. Eğer hekiminiz size ‘’bu işlem sana uygun değil’’ diyorsa kesinlikle onu dinlemenizi öneririm aksi takdirde istemediğiniz ve geri dönüşü olmayan sonuçlarla baş başa kalabilirsiniz. Şikayetiniz vücudunuzun hangi bölgesi ile ilgili ise öncelikle tam olarak sevmediğiniz ve rahatsız olduğunuz durumu tespit etmelisiniz. Hekiminiz veya estetik koçunuz şikayetleriniz ve istekleriniz doğrultusunda neler yapılabileceği, sizin için uygun olan yöntemi ve sonucun nasıl olabileceği konusunda sizi doğru şekilde bilgilendirecektir. Ve en önemlisi tam da bu aşamada söylenenleri dikkatle dinleyip analiz ederek karar vermektir.

Küçük dokunuşlar büyük farklılıklar yaratır fakat en büyük fark içinizdeki mutluluktur😊Aklınıza takılanları sormayı ve beni takip etmeyi ihmal etmeyin 😉

GÜZEL VE MUTLU GÜNLER ..

ÖZLEM DERBENT

İNSTAGRAM : @ozlemderbentofficial

Formu Doldurun
Sizi Arayalım

Randevu Almak Çok Kolay