Mini Karın Germe

Mini karın germe ameliyatı nasıl yapılır? 

Mini karın germe ameliyatı; karında hem göbek deliği altında hem de göbek deliği üstünde deri ve yağ fazlalığı olan, ciddi germe ihtiyacı ile birlikte göbek deliğinin de yerinin değiştirilmesi gereken bireylere uygulanır. Bu ameliyatta göbek deliğinin altındaki tüm dokular kesilerek alınır. Plikasyon dediğimiz bel kavsi oluşturma ve karın düzleştirme işlemine ek olarak bel ve sırta liposuction da yapılır. Böylece düz bir karın ve ince kıvrımlı bir bel oluşturulur. Yeni bir göbek deliği oluşturulur ve iz sezeryan izi bölgesinden başlayarak yanlara doğru uzanır. Uzun bir iz oluşur.

mini karin germe

Mini karın germe ameliyatı ise; karın bölgesinde göbek deliğinin altında deri fazlalığı olan göbek deliğinin yerini değiştirmek zorunda olmadığımız, deri çatlakları olmayan veya çok az olan yayvan geniş karın yapısına sahip kişilere uygulanabilir. Bu ameliyatta öncelikle tüm alt ve üst karın, bel ve sırta liposuction uygulanır. Sonrasında sezeryan izi şeklinde küçük bir izden girilerek plikasyon denilen karın zarı dikme, karnı düzleştirme ve bel kavsi oluşturma işlemi yapılır. Göbek deliği değiştirilmez ve iz bikini veya iç çamaşırı bölgesinde kısa olur.

Özellikle doğum sonrası karın derisinde sarkma ve çatlaklar, karın içi organları çevreleyen karın duvarı kaslarında gevşeme oluşmaktadır. Eğer deride bir fazlalık yoksa hastalara liposuction yapılırken, deride fazlalığı olan hastalara karın germe ameliyatı uygulanır.

Tam karın germede; cilt altına birikebilecek sıvıları dışarı almak için bir dren yerleştirilir, genellikle bu dren 1. günde alınır. Dikişler eriyen gizli dikişler olduğundan alınmasına gerek kalmaz. Ameliyattan sonra ilk 10 gün hafif öne doğru eğilerek yürür. Bu süreçte hasta günlük aktivitelerine geri dönebilir. 3 hafta korse takılması gerekir. İlk haftalarda görülen şişlikler ve morluklar normaldir ve zamanla azalmaya başlar . Ancak şişliklerin tümüyle geçmesi ve ameliyatın kesin sonucunu görebilmeniz için 1 ay beklemeniz gerekir.

Mini karın germede ise; dren yerleştirmeye gerek kalmaz. Dikişler eriyen ve gizli dikişlerdir. Alınması gerekmez. Ameliyattan sonra 2 gün istirahatin ardından öne doğru eğilmeye gerek kalmadan günlük aktivitelerine geri dönülebilir. Ameliyattan sonra 3 hafta korse takılması gerekir.

Mini veya tam karın germe olsun, karın germe ameliyatı, karın kasları zayıflamış ve derisi gevşeyip sarkmış kişiler için mükemmel sonuç verir. Birçok vakada, eğer dengeli bir diyet ve düzenli bir egzersiz programı uygulanırsa sonuçlar kalıcıdır.

MERAK EDİLEN KONULAR

Kimlere karın germe ameliyatı yapılır?
Diyet ve egzersize cevap vermeyen, hem karın derisi sarkıklığı olan hem de yağ fazlası olan kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydır. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Doğum yapmaya niyeti olan kişilerin bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemesinde yarar vardır.

Ameliyat hazırlıkları nelerdir?
Ameliyat olmayı düşünen kişi sigara kullanıyorsa, buna ameliyattan 2 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar ara vermelidir. Bu dönemde güneşte fazla kalınmamalı, eğer kullanılıyorsa E vitamini veya Aspirin kullanılımına ara verilmelidir. Ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınılmalı, soğuk algınlığı ya da başka bir enfeksiyon geçirilmesi operasyonun ertelenmesine sebep olabilir.

Anestezi tipi nedir?
Çoğu zaman genel anestezi tercih edilirken, mini abdominoplasti lokal anestezi ve sedasyon eşliğinde yapılabilir.

Ameliyat sonrası neler yaşanmaktadır?
İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler konulmaz, dikişler eriyen gizli dikişler olduğundan alınmasına gerek kalmaz. Ortalama 1 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 2 gün sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya deri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Karın germe ameliyatlarının riskleri nelerdir?
Her yıl yüzlerce abdominoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Vücut kontürü düzeltme konusunda da uzmanlaşmış bir plastik cerrah tarafından bu ameliyat yapıldığı takdirde sonuç genellikle tatmin edicidir. Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur ve önemli olan sizin abdominoplasti ile ilgili olanları anlamanızdır. Kişinin cerrahi işlemi kabul etmesinde ameliyatın risk ve faydalarının karşılaştırılması esastır. İyi ameliyat öncesi inceleme ve değerlendirme, uygun hastane şartlarında ve plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen bu ameliyatın enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonları nadirdir. Yara iyileşmesinde gecikme veya kötü yara iyileşmesi görülebilir ve yara iziyle sonuçlanabilir. Bu şartlarda ikinci bir ameliyat gerekebilir. Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesinde komplikasyonlara daha sık rastlanır.

Formu Doldurun
Sizi Arayalım

Randevu Almak Çok Kolay